2014 Nashville

 

Nashville AVSA 2014 Convention and Show

Violet Pickin in Tennessee, 2014 Award Winners

The Nashville Convention was held in the Music City Sheraton, Nashville TN.  In addition to a large show and a highly attended convention with award winning growers, Holtkamp Greenhouses opened their Nashville facilities to Convention attendees in a series of bus tours of their large African Violet Greenhouses featuring acres of beautiful Optimara African Violets in bloom. A DVD of the Convention is available from the AVSA Store using the "Store" link above in the menu bar.  The DVD is a perfect complement to club meetings and is a wonderful educational tool since it features interviews with the top Nashville award winners.  The DVD also contains a look at the AVSA tour of the Holtkamp Optimara Greenhouses.   The full printed list of awards is here:

 

Holtkamp Greenhouses, Lone Star African Violet Council (LSAVC), Mid Atlantic African Violet Society (MAAVS)
May 25 thru June 1, 2024
Nashville, TN
"Violet Pickin' in Tennessee"
 
 
Best African Violet in Show
S. 5f clone orbicularis var. purpurea
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ
 
2nd Best African Violet in Show
EK-Goluboglazaia Rossiia
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
3rd Best African Violet in Show
Rob's Boolaroo
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best AVSA Collection - Standards Amateur
Lady Baltimore
Buckeye Too Much
Buckeye Cranberry Sparkler
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
2nd Best AVSA Collection - Standard Amateur
Buckeye Cherry Topping
Buckeye Colossal
Buckeye Everlasting
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ
 
Best AVSA Collection - Minis & Semiminis Amateur
Rob's Boolaroo
Rob's Vanilla Trail
Milky Way Trail
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
2nd Best AVSA Collection - Minis & Semiminis Amateur
Precious Red
Jolly Orchid
Shirl's Hawaiian Lei
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best AVSA Collection - Species Amateur
S. 5b clone confusa Mather E
S. 5h clone velutina
S. 5b clone magungensis
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
2nd Best Avsa Collection - Species Amateur
S. brevipilosa
S. 5b clone grotei Silvert
S. 5g clone pendula var. kizarae
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ
 
Best Holtkamp Collection - Amateur
Optimara Little Ruby
Optimara Little Pearl
Optimara Rose Quartz
Won by: Kathy Lahti from Annandale, MN
 
2nd Best Holtkamp Collection - Amateur
Optimara Little Aztec
Optimara Little Maya
Optimara Little Arapahoe
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
3rd Best Holtkamp Collection - Amateur
Optimara Little Moonstone
Optimara Rose Quartz
Optimara Little Pearl
Won by: Diane Miller from Anaheim, CA
 
Best Robinson Collection
Rob's Plaid Skirt
Rob's Dodo Bird
Rob's Slap Happy
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
2nd Best Robinson Collection
Rob's Inner Orbit
Rob's Dodo Bird
Rob's Combustible Pigeon
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best AVSA Registered Russian Hybrid Collection
EK-Laskovyi Mai
EK-Goluboglazaia Rossiia
Ian-Minuet
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
2nd Best AVSA Registered Russian Hybrid Collection
Amour Elite
EK-Belaia Koroleva
LiK-Tanets Flamingo
Won by: Rodney Barnett from Red Lion, PA
 
3rd Best AVSA Registered Russian Hybrid Collection
Not Awarded
 
Best Lyon's Collection
Little Ebony
Sultan
Red Tiger
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
2nd Best Lyon's Collection
Heartbreak Kid
Spring Cardinal
Frosty Bubbles
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Standard African Violet
EK-Goluboglazaia Rossiia
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Miniature African Violet
Precious Red
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Semiminiature African Violet
Jersey Sugar Plums
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Trailer
Rob's Boolaroo
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best Species African Violet
S. 5f clone orbicularis var. purpurea
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ
 
Best New Cultivar - Amateur
K's Lilac Infusion
Won by: Kathy Hajner from Peralta, NM
 
Best Other Gesneriad
Nautilocalyx glandulifer
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ
 
Best Dish Garden
"Dish Garden - 12 inches or less"
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best Concord
Not Awarded
 
Best Buckeye Colossal
Buckeye Colossal
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ
 
Best The Alps
The Alps
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ
 
Best Buckeye Cranberry Sparkler
Buckeye Cranberry Sparkler
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Rodeo Country
Not Awarded
 
Best Buckeye Nostalgia
Buckeye Nostalgia
Won by: Kurt Jablonski from Miami, Fl
 
Best Everdina
Everdina
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best Denny Boo
Not Awarded
 
Best Lonestar Helen Mahr
Not Awarded
 
Best Lonestar Twlight
Not Awarded
 
Best Jersey Snowflakes
Jersey Snow Flakes
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Precious Pink
Precious Pink
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best Precious Red
Precious Red
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Jolly Orchid
Jolly Orchid
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Joll;y Jubilee
Jolly Jubilee
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Hans' Pink Surprise
Not Awarded
 
Best Optimara Michigan
Not Awarded
 
Best Optimara Ontario
Not Awarded
 
Best Ozio
Not Awarded
 
Best Texas Space Dust
Texas Space Dust
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
Best Vintage African Violet
Amethyst
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best Streptocarpus
Streptocarpus 'Iced Pink Flamingo'
Won by: Penny Wichman from Petersburg, KY
 
Best Ozark Sinningia
Sinningia 'Ozark Rosy Cheeks'
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best African Violet on Display Table
RS-Vikont
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
Best African Violet in Show - Commercial specimen
Hawaiian Cloud - New Cultivar
Won by: Paul Sorano, Lyndon Lyon Greenhouse from Dolgeville, NY
 
2nd Best African Violet in Show - Commercial specimen
Optimara EverSpecial
Won by: Steve Turner, Starz N Streps from Southgate, MI
 
3rd Best African Violet in Show - Commercial Specimen
Jolly Mi Mi
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
Best AVSA Standard Collection - Commercial
Singin' the Blues
Smooch Me
Wisdom
Won by: Kent Stork, Kent's Flowers from Fremont, NE
 
2nd Best AVSA Standard Collection - Commercial
Powwow
Zima Ulybaetsia
EK-Chernaia Zhemchuzhina
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
Best AVSA Mini/Semimini Collection - Commercial
Jolly Orchid
Texas Space Dust
Cloud Puff
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
2nd Best AVSA Mini/Semimini Collection - Commercial
Not Awarded
 
Best AVSA Species Collection - Commercial
Not Awarded
 
2nd Best AVSA Species Collection - Commercial
Not Awarded
 
Best Holtkamp Collection - Commercial
Optimara myDream
Rhapsodie Rebecca
Optimara EverGrace
Won by: Kent Stork, Kent's Flowers from Fremont, NE
 
2nd Best Holtkamp Collection - Commercial
Not Awarded
 
3rd Best Holtkamp Collection - Commercial
Not Awarded
 
Best Other Gesneriad - Commercial
Streptocarpus 'German'
Won by: Steve Turner, Starz N Streps from Southgate, MI
 
Best New Cultivar - Commercial
Hawaiian Cloud - New Cultivar
Won by: Paul Sorano, Lyndon Lyon Greenhouse from Dolgeville, NY
 
2nd Best New Cultivar - Commercial
High Expectations - New Cultivar
Won by: Paul Sorano, Lyndon Lyon Greenhouse from Dolgeville, NY
 
3rd Best New Cultivar - Commercial
Donna's Mother's Love
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
Best Horticulture Showcase
Commercial Showcase
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
2nd Best Horticulture Showcase
Commercial Showcase
Won by: Paul Sorano, Lyndon Lyon Greenhouse from Dolgeville, NY
 
Best Artistic Showcase
Commercial Showcase
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
2nd Best Artistic Showcase
Not Awarded
 
Best Commercial Display Table
Display Table
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
2nd Best Commercial Display Table
Not Awarded
 
Best Design in Show
"Dish Garden - 12 inches or less"
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
2nd Best Design in Show
"Nashville"
Won by: B.J. Ohme, Perfect Petals from Lincoln, NE
 
3rd Best Design in Show
"Dollywood"
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Section XI - Interpretive Plant Arrangements
"Nashville"
Won by: B.J. Ohme, Perfect Petals from Lincoln, NE
 
Best in Section XII - Interpretive Flower Arrangements
"Dollywood"
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Section XIII - Container Gardens
"Dish Garden - 12 inches or less"
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best Magazine
Magazine
Won by: The Violet Connection Mel Grice from Englewood, OH
 
2nd Best Magazine
Magazine
Won by: Ye Bay Stater Nancy Manozzi from Famingham, MA
 
Best Newsletter
Newsletter
Won by: Lone Star AVC Marjorie Bullard from New Braunfel, TX
 
2nd Best Newsletter
Not Awarded
 
Best Yearbook
Yearbook
Won by: San Mateo County AVS Heather Morgan from San Mateo, CA
 
2nd Best Yearbook
Yearbook
Won by: AVS of Greater Tulsa Judy Carter from Broken Arrow, OK
 
Judges Special Award - 1
Educational Exhibit
Won by: Donna Turner, Starz N Streps from Southgate, MI
 
Judges Special Award - 2
Amy Lyn
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Judges Special Award - 3
Primulina linearifolia
Won by: Elmer Godeny from Tulsa, OK
 
Judges Special Award - 4
Lady Baltimore
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Third Best Yearbook
Yearbook
Won by: First Austin AVS, Glenda Williams from McDade, TX
 
Horticulture Sweepstakes
72 blue ribbons
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Runner-Up to Horticulture Sweepstakes
62 blue ribbons
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Design Sweepstakes
6 blue ribbons
Won by: Mel Grice from Englewood, OH
 
Runner-Up to Design Sweepstakes
6 blue ribbons
Won by: Karyn Cichocki from Lafayette, NJ
 
Commercial Horticulture Sweepstakes
19 blue ribbons
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Runner-Up to Commercial Horticulture Sweepstakes
11 blue ribbons
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
Best in Class 8
Not Awarded
 
Best in Class 9
Optimara Manitoba
Won by: Mary Corondan from McKinney, TX
 
Best in Class 10
Western Sunrise
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best in Class 11
Tropical Heat Wave
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 12
Buffalo Hunt
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best in Class 13
Fresh Air
Won by: Annie Rieck from Olympia Fields, IL
 
Best in Class 14
Yukako
Won by: Rodney Barnett from Red Lion, PA
 
Best in Class 15
Lovely Rainbow
Won by: Marge Farrand from Ann Arbor, MI
 
Best in Class 16
Midnight Merle
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best in Class 17
Optimara EverGrace
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best in Class 18
Buckeye Northern Lights
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 19
Cajun's Simply Elegant
Won by: Kurt Jablonski from Miami, Fl
 
Best in Class 20
Jersey Snow Flakes
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 21
Ma's King Carnival
Won by: Rhona Thurman from Richmond, TX
 
Best in Class 22
Buckeye Cranberry Sparkler
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 23
Rob's Twinkle Blue
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 24
Precious Red
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 25
Dusky Luck
Won by: Catherine Thompson from Ceder Falls, IA
 
Best in Class 26
Roller Rink
Won by: Catherine Thompson from Ceder Falls, IA
 
Best in Class 27
Mac's Kup o' Kindness
Won by: Catherine Thompson from Ceder Falls, IA
 
Best in Class 28
Jolly Jubilee
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 29
Rob's Vanilla Pink
Won by: Catherine Thompson from Ceder Falls, IA
 
Best in Class 30
Morgan's Brittany White
Won by: Bobbi Johannsen from Atlantic Beach, FL
 
Best in Class 31
Rob's Chilly Willy
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 32
Not Awarded
 
Best in Class 33
Jolly Devil
Won by: Catherine Thompson from Ceder Falls, IA
 
Best in Class 34
Jolly Star
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 35
Ness' Satin Rose
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 36
Lunar Lily White
Won by: Diane Miller from Anaheim, CA
 
Best in Class 37
Heartbreak Kid
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 38
Jolly Eyes
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 39
Rob's Calypso Beat
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 40
Jersey Sugar Plums
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 41
Cajun's Lil Joy
Won by: Belinda Thibodeaux from Patterson, LA
 
Best in Class 42
Rob's Dandy Lion
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 43
Tiny Dancer
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 44
Rob's Delicious
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 45
Jolly Dazzler
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 46
Fancy Trail
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best in Class 47
Pixie Blue
Won by: Rodney Barnett from Red Lion, PA
 
Best in Class 48
Rob's Boolaroo
Won by: Lisa Kampel from Calgary, AB  Canada
 
Best in Class 49
S. 5f clone orbicularis var. purpurea
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ
 
Best in Class 50
Amethyst
Won by: Debbie McInnis from Floyds Knobs, IN
 
Best in Class 51
K's Lilac Infusion
Won by: Kathy Hajner from Peralta, NM
 
Best in Class 52
Sport of Cool Blue
Won by: Ben Haning from Allen, TX
 
Best in Class 53
Kentucky Gooseberries
Won by: Penny Wichman from Petersburg, KY
 
Best in Class 54
Pixie Pink
Won by: Glenda Williams from Mc Dade, TX
 
Best in Class 55
Sinningia 'Lisa'
Won by: Mary Corondan from McKinney, TX
 
Best in Class 56
Sinningia canescens
Won by: Karyn Cichocki from Lafayette, NJ
 
Best in Class 57
Amalophyllon macrophyllum GRE 12904
Won by: Bill Price from Vancouver, BC  Canada
 
Best in Class 58
Streptocarpus 'Janus'
Won by: Sherrie Wallace from Sand Springs, OK
 
Best in Class 59
Streptocarpus 'Wow'
Won by: Sherrie Wallace from Sand Springs, OK
 
Best in Class 60
Not Awarded
 
Best in Class 61
Streptocarpus 'Gwen'
Won by: Sherrie Wallace from Sand Springs, OK
 
Best in Class 62
Not Awarded
 
Best in Class 63
Not Awarded
 
Best in Class 64
Columnea Hybrid
Won by: Sallie Barlow from Denham Springs, LA
 
Best in Class 65
Primulina 'Patina'
Won by: Jerry Zaliwski from Saint Clair, MI
 
Best in Class 66
Episcia 'Kee Wee'
Won by: Barbara Kelly from North Richland Hills, TX
 
Best in Class 67
Nautilocalyx glandulifer
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ
 
Best in Class 68
Primulina linearifolia
Won by: Elmer Godeny from Tulsa, OK
 
Best in Class 69
"Nashville"
Won by: B.J. Ohme, Perfect Petals from Lincoln, NE
 
Best in Class 70
"Memphis"
Won by: Mel Grice from Englewood, OH
 
Best in Class 71
"Smokie Mountain Memories"
Won by: Karyn Cichocki from Lafayette, NJ
 
Best in Class 72
"Antebellum"
Won by: Candace Baldwin from Phoenix, AZ
 
Best in Class 73
"White Lightning"
Won by: B.J. Ohme, Perfect Petals from Lincoln, NE
 
Best in Class 74
"Dollywood"
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Class 75
"Mississippi"
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY
 
Best in Class 76
"Grand Ole Opry"
Won by: Karyn Cichocki from Lafayette, NJ
 
Best in Class 77
"Oak Ridge"
Won by: Randy Deutsch from Sioux Falls, SD
 
Best in Class 78
"Dish Garden - 12 inches or less"
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best in Class 79
"Dish Garden 12 - 18 inches"
Won by: Mel Grice from Englewood, OH
 
Best in Class 80
"Terrarium - Limited to 24 inches"
Won by: Suzanne Roberts from Dallas, TX
 
Best in Class 81
"Terrarium  - straight sides - Limited to 24 inches"
Won by: Mel Grice from Englewood, OH
 
Best in Class 82
"Natural Garden"
Won by: Suzanne Roberts from Dallas, TX
 
Best in Class 83
Educational Exhibit
Won by: Donna Turner, Starz N Streps from Southgate, MI
 
Best in Class 84
Not Awarded
 
Best in Class 85
Not Awarded
 
Best in Class 86
Not Awarded
 
Best in Class 91
Hawaiian Cloud - New Cultivar
Won by: Paul Sorano, Lyndon Lyon Greenhouse from Dolgeville, NY
 
Best in Class 92
Not Awarded
 
Best in Class 93
Jolly Mi Mi
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
Best in Class 94
Not Awarded
 
Best in Class 95
Not Awarded
 
Best in Class 96
Optimara EverSpecial
Won by: Steve Turner, Starz N Streps from Southgate, MI
 
Best in Class 97
Rebel's Restless Heart
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
Best in Class 98
Jolly Lulu
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
Best in Class 99
Rob's Chilly Willy
Won by: Donna Brining, Fancy Bloomers from Hammonton, NJ
 
Best in Class 100
Lunar Lily White
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
Best in Class 101
Jolly Bambino
Won by: Jan Davidson, Jan's Workshop from Red Oak, TX
 
Best in Class 102
Not Awarded
 
Best in Class 103
Not Awarded
 
Best in Class 104
S. 5c2 clone diplotricha Punter #0
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Best in Class 105
Streptocarpus 'Fleischle's Roulette Azure
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Best in Class 106
Not Awarded
 
Best in Class 107
Streptocarpus 'German'
Won by: Steve Turner, Starz N Streps from Southgate, MI
 
Best in Class 108
Streptocarpus 'Heartland's Baby Kisses'
Won by: Louise McPherson, Lulu's Streps from Toronto, ON  Canada
 
Best in Class 109
Not Awarded
 
Best in Class 110
Not Awarded
 
Best in Class 111
Not Awarded
 
Best in Class 112
Primulina 'Kazu'
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Best in Class 113a
Sinningia 'Ozark Rosy Cheeks'
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Best in Class 113b
Sinningia 'Orange Zinger'
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Best in Class 113c
Not Awarded
 
Best in Class 113d
Gesneria 'Flashdance'
Won by: Patty Daniel, Patty's Plants from Winfield, KS
 
Best in Class 114
Primulina dryas #7
Won by: Gary Dunlap, Dunlap Enterprises from Hillsboro, MO
 
Best in Class 115
Not Awarded
 
Best in Class 116
Not Awarded
 
Best in Class 117
Not Awarded
 

African Violet Society of America
2375 North Street
Beaumont, TX 77702-1722
info@avsa.org
409-839-4725

Office hours:
Monday - Thursday 9:00 am - 4:00 pm CST

 

 

(c) 2012-2014 African Violet Society of America

                   

AVSA Terms of Use and Service Policy

X