2011 Philadelphia/Cherry Hill

AVSA 2011 Life Liberty and the Pursuit of Violets

The 2011 AVSA Convention and Show was held in the Crowne Plaze in Cherry Hill, NJ and hosted by the AV Society of Springield,Secane PA. A narrated tour of the show on DVD is available in the AVSA Store at the "Store" menu item above. The list of Award winner for this beautiful show is as follows:

 

AVSA
May 15 - 22, 2011
Cherry Hill, NJ
"Life, Liberty and the pursuit of Violets"

Best African Violet in Show
Cirelda - Class 47, Entry Book # 866
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

2nd Best African Violet in Show
Petite Blarney - Class 24, Entry Book # 788
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

3rd Best African Violet in Show
S. 5b clone dificilis Mather No. 2 - Class 3, Entry Book # 581
Won by: Barbara Jones from Malvern, PA 19355-2408

Best AVSA Collection - Standards/Amateur
Frozen in Time - Class 1, Entry Book # 830
The Alps - Class 1, Entry Book # 831
Rebel's Splatter Kake - Class 1, Entry Book # 832
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

2nd Best AVSA Collection - Standards/Amateur
Victorian Ribbons - Class 1, Entry Book # 683
Rebel's Astro Spinner - Class 1, Entry Book # 684
Jean-Pierre Croteau - Class 1, Entry Book # 685
Won by: Neil Lipson from Broomall, PA

Best AVSA Collection - Minis & Semis/Amateur
Orchard's Bumble Magnet - Class 2, Entry Book # 372
Jolly Orchid - Class 2, Entry Book # 373
Skagit Lil Gem - Class 2, Entry Book # 374
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

2nd Best AVSA Collection - Mini's & Semis/Amateur
Norton's Elaine - Class 2, Entry Book # 248
Von's Small Gift - Class 2, Entry Book # 249
Ness' Cranberry Swirl - Class 2, Entry Book # 250
Won by: Beverly Williams from Brooklin, ON  Canada

Best AVSA Collections - Species/Amateur
S. 5a clone grandifolia No. 299 - Class 3, Entry Book # 580
S. 5b clone dificilis Mather No. 2 - Class 3, Entry Book # 581
S. rupicola - Class 3, Entry Book # 582
Won by: Barbara Jones from Malvern, PA 19355-2408

2nd Best AVSA Collection - Species/Amateur
S. 5b clone grotei Silvert - Class 3, Entry Book # 95
S. 5b clone magungensis var. minima - Class 3, Entry Book # 96
S. 5f clone orbicularis var. purpurea - Class 3, Entry Book # 97
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best Holtkamp Collection - Amateur
Optimara Little Hopi II - Class 4, Entry Book # 706
Optimara Little Comanche - Class 4, Entry Book # 707
Optimara Little Arapahoe - Class 4, Entry Book # 708
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

2nd Best Holtkamp Collection - Amateur
Optimara Rose Quartz - Class 4, Entry Book # 593
Optimara Little Pearl - Class 4, Entry Book # 594
Optimara Little Opal - Class 4, Entry Book # 595
Won by: Kathy Lahti from Annandale, MN 55302-3614

3rd Best Holtkamp Collection - Amateur
Optimara Little Ottawa - Class 4, Entry Book # 810
Optimara Little Apache - Class 4, Entry Book # 811
Optimara Little Chickasaw - Class 4, Entry Book # 812
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best Robinson Collection
Rob's Fuddy Duddy - Class 5, Entry Book # 813
Rob's Ooey Gooey - Class 5, Entry Book # 814
Rob's Fuzzy Navel - Class 5, Entry Book # 815
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

2nd Best Robinson Collection
Rob's Boolaroo - Class 5, Entry Book # 833
Rob's Gundaroo - Class 5, Entry Book # 834
Rob's Galiwinku - Class 5, Entry Book # 835
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Buckeye Collection
Buckeye Bellringer - Class 6, Entry Book # 836
Buckeye Colossal - Class 6, Entry Book # 837
Buckeye Cranberry Sparkler - Class 6, Entry Book # 838
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

2nd Best Buckeye Collection
Not Awarded

Best AVSA Registered Russian Hybrid Collection
Vika - Class 7, Entry Book # 712
EK-Goluboglazaia Rossiia - Class 7, Entry Book # 713
EK-Nebesnaia Lazur' - Class 7, Entry Book # 714
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

2nd Best AVSA Registered Russian Collection
LiK-Kudesnitsa - Class 7, Entry Book # 583
EK-Goluboglazaia Rossiia - Class 7, Entry Book # 585
Ian-Minuet - Class 7, Entry Book # 587
Won by: Barbara Jones from Malvern, PA 19355-2408

3rd Best AVSA Registered Russian Collection
Not Awarded

Best Lyon's Collection
Calico Queen - Class 97, Entry Book # 715
Lyon's Red Rocket - Class 97, Entry Book # 716
Psychedelic Show - Class 97, Entry Book # 717
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Second Best Lyon's Collection
Boo Man - Class 97, Entry Book # 694
Persian Lace - Class 97, Entry Book # 695
Cupid's Jewel - Class 97, Entry Book # 700
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Standard  African Violet
Buckeye Cranberry Sparkler - Class 6, Entry Book # 838
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Miniature African Violet
Petite Blarney - Class 24, Entry Book # 788
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Semiminiature African Violet
Optimara Little Hopi II - Class 4, Entry Book # 706
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best Trailer
Cirelda - Class 47, Entry Book # 866
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Species African Violet
S. 5b clone dificilis Mather No. 2 - Class 3, Entry Book # 581
Won by: Barbara Jones from Malvern, PA 19355-2408

Best Vintage Violet
Woodland Sprite - Class 49, Entry Book # 315
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best Vintage Violet - Mini/SM
Woodtrail - Class 49, Entry Book # 858
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Standard Fantasy
Not Awarded

Best New Cultivar - Amateur
Sport of Jolly Eyes - Class 51, Entry Book # 819
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best Unusual Container
Ness' Cranberry Swirl - Class 52, Entry Book # 436
Won by: Lynn Allen from Bloomfield Hills, Mi 48302-011

Best Other Gesneriad
Streptocarpus 'Fire n Ice' - Class 57, Entry Book # 725
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best Concord
Concord - Class 13, Entry Book # 571
Won by: Neil Lipson from Broomall, PA

Best Emilie Savage
Not Awarded

Best ACA's Red Ember
Not Awarded

Best Carnation Sprinkles
Not Awarded

Best Rodeo Country
Not Awarded

Best The King
Not Awarded

Best Ness' Crinkle Blue
Not Awarded

Best Everdina
Everdina - Class 25, Entry Book # 827
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best Lillian Jarrett Varigated
Lilian Jarrett Variegated - Class 49, Entry Book # 268
Won by: Peggy Mooney from Secane, PA 19018-2024

Best Helen Mahr
Not Awarded

Best Nancy Hayes (trailer)
Not Awarded

Best Optimara Oklahoma
Not Awarded

Best Precious Pink
Precious Pink - Class 40, Entry Book # 822
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best Rebel's Minnesota Haze
Not Awarded

Best Dolores' Sugar Candy
Not Awarded

Best Rosie Ruffles
Not Awarded

Best The Alps
The Alps - Class 1, Entry Book # 831
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Thad's Episcia
Episcia 'Thad's Cheeta' - Class 60, Entry Book # 214
Won by: Nancy Carr from Reynoldsburg, OH 43068-3204

Best Ozark Sinningia
Sinningia 'Ozark Doris Fay' - Class 54, Entry Book # 318
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best Design in Show
"dish garden - < 12""
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

2nd Best Design in Show
"Three Rivers" - Class 104, Entry Book # 132
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

3rd Best Design in Show
"Founding Fathers" - Class 118, Entry Book # 20
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Section X - Interpretive Flower Arrangements
"Founding Fathers" - Class 118, Entry Book # 20
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Section XI - Interpretive Plant Arrangements
"Three Rivers" - Class 104, Entry Book # 132
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Best in Section XII - Container Gardens
"dish garden - < 12""
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best Dish Garden
"dish garden - < 12""
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best Terrarium
"Natural Container" - Class 101, Entry Book # 83
Won by: Penny Wezel from Ulster, PA

Best African Violet in Show - Commercial specimen
Rob's Suicidal Squirrel - Class 86, Entry Book # 629
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

2nd Best African Violet in Show - Commercial specimen
The Alps - Class 79, Entry Book # 461
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

3rd Best African Violet Society in Show - Commercial specimen
Rob's Fuzzy Navel - Class 115, Entry Book # 447
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

Best AVSA Standard Collection - Commercial
Windy Day - Class 114, Entry Book # 469
Harbour Lights - Class 114, Entry Book # 470
Heinz's Desert Song - Class 114, Entry Book # 478
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

2nd Best AVSA Standard Collection - Commercial
Not Awarded

Best AVSA Mini/Semimini Collection - Commercial
Rob's Fuzzy Navel - Class 115, Entry Book # 447
Rob's Mad Cat - Class 115, Entry Book # 448
Rob's Calypso Beat - Class 115, Entry Book # 449
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

2nd Best AVSA Mini/Semimini Collection - Commercial
Rob's Bad Bunny - Class 115, Entry Book # 457
Rob's Pink Buttercups - Class 115, Entry Book # 458
Rob's Dodo Bird - Class 115, Entry Book # 459
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

Best AVSA Species Collection - Commercial
S. 5h clone velutina lite - Class 116, Entry Book # 632
S. shumensis - Class 116, Entry Book # 633
S. 5c1 clone tongwensis - Class 116, Entry Book # 634
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

2nd Best AVSA Species Collection - Commercial
Not Awarded

Best Holtkamp Collection - Commercial
Not Awarded

2nd Best Holtkamp Collection - Commercial
Not Awarded

3rd Best Holtkamp Collection - Commercial
Not Awarded

Best Other Gesneriad - Commercial
Columnea 'Midget' - Class 90, Entry Book # 730
Won by: Lyndon Lyon Greenhou Sorano, Paul from Dolgeville, NY 13329-0249

Best New Cultivar - Commercial
Life's Pleasures - Class 95, Entry Book # 733
Won by: Lyndon Lyon Greenhou Sorano, Paul from Dolgeville, NY 13329-0249

2nd Best New Cultivar - Commercial
Rob's Zipper Zapper - Class 112, Entry Book # 453
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

3rd Best New Cultivar - Commercial
ShaZam - Class 95, Entry Book # 734
Won by: Lyndon Lyon Greenhou Sorano, Paul from Dolgeville, NY 13329-0249

Best Horticulture Showcase
Commercial Showcase - Class 95, Entry Book # 888
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

2nd Best Horticulture Showcase
Not Awarded

Best Artistic Showcase
Not Awarded

3rd Best Horticulture Showcase
Commercial Showcase - Class 95, Entry Book # 890
Won by: Lyndon Lyon Greenhou Sorano, Paul from Dolgeville, NY 13329-0249

Best Commercial Display Table
Display Table - Class 94, Entry Book # 887
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

2nd Best Commercial Display Table
Not Awarded

Best African Violet on Display Table - Commercial specimen
Ma's Flammable Water - Class 94, Entry Book # 493
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

Best Yearbook
Yearbook - Class 76, Entry Book # 892
Won by: San Mateo County AVS from

Second Best Yearbook
Yearbook - Class 76, Entry Book # 893
Won by: First Austin AVS from

Third Best Yearbook
Yearbook - Class 76, Entry Book # 895
Won by: Columbus AVS from

Best Newsletter
Newsletter - Class 77, Entry Book # 898
Won by: Bay State AVS from

Second Best Newsletter
Newsletter - Class 77, Entry Book # 899
Won by: WAYNE/WASHTENOW AV Club from

Third Best Newsletter
Newsletter - Class 77, Entry Book # 896
Won by: Columbus AVS from

Best Magazine
Magazine - Class 109, Entry Book # 897
Won by: Columbus AVS from

Second Best Magazine
Not Awarded

Third Best Magazine
Not Awarded

Judges Special Award
"Three Rivers" - Class 104, Entry Book # 51
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Judges Special Award
Optimara Cora - Class 13, Entry Book # 351
Won by: Laurel Brown from Willingboro, NJ

Judges Special Award
Educational Exhibit - Class 74, Entry Book # 891
Won by: Neil Lipson from Broomall, PA

Judges Special Award
Strawberry Wave - Class 102, Entry Book # 754
Won by: Pat Gibson from Florence, KY

Judges Special Award
S. 5h clone velutina Amazon - Class 48, Entry Book # 206
Won by: Eileen McGrath from

Judges Special Award
Not Awarded

Best Streptocarpus
Streptocarpus 'Fire n Ice' - Class 57, Entry Book # 725
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best Varigated African Violet
Buckeye Cranberry Sparkler - Class 6, Entry Book # 838
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best Unusual Container
Ness' Cranberry Swirl - Class 52, Entry Book # 436
Won by: Lynn Allen from Bloomfield Hills, Mi 48302-011

Horticulture Sweepstakes
65 blue ribbons
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Runner-Up to Horticulture Sweepstakes
39 blue ribbons
Won by: George McDonald from Jamesburg, NJ

Design Sweepstakes
13 blue ribbons
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Runner-Up to Design Sweepstakes
11 blue ribbons
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Commercial Horticulture Sweepstakes
14 blue ribbons
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Runner-Up to Commercial Horticulture Sweepstakes
12 blue ribbons
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

Best in Class 9
Rhaspody Rebecca - Class 108, Entry Book # 640
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 10
Flo's Blue - Class 8, Entry Book # 576
Won by: Neil Lipson from Broomall, PA

Best in Class 11
Maas' Sashah - Class 9, Entry Book # 783
Won by: Debbie McInnes from Floyds Knobs, IN

Best in Class 12
Not Awarded

Best in Class 13
Not Awarded

Best in Class 14
Optimara Ontario - Class 12, Entry Book # 277
Won by: Marge Farrand from Ann Arbor

Best in Class 15
Yukako - Class 13, Entry Book # 718
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best in Class 16
Smooch Me - Class 14, Entry Book # 272
Won by: Peggy Mooney from Secane, PA 19018-2024

Best in Class 17
Rainbow's Quiet Riot - Class 15, Entry Book # 682
Won by: Neil Lipson from Broomall, PA

Best in Class 18
Leading Lady - Class 102, Entry Book # 207
Won by: Donna Turner from Southgate, MI 48195-2244

Best in Class 18b
Not Awarded

Best in Class 19
Ellen Griffin's Pride - Class 113, Entry Book # 385
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Class 20
Ma's Debutante - Class 17, Entry Book # 846
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 21
Jersey Snow Drops - Class 18, Entry Book # 378
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Class 22
Ma's Blue Spinner - Class 19, Entry Book # 280
Won by: Marge Farrand from Ann Arbor

Best in Class 23
Buckeye Seductress - Class 20, Entry Book # 613
Won by: Martha Bell from Valley City, OH

Best in Class 24
Little Claus - Class 21, Entry Book # 643
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 25
Optimara Rose Quartz - Class 22, Entry Book # 599
Won by: Kathy Lahti from Annandale, MN 55302-3614

Best in Class 26
Petite Blanche - Class 23, Entry Book # 644
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 27
Petite Blarney - Class 24, Entry Book # 788
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 28
Everdina - Class 25, Entry Book # 827
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 29
Jolly Jubilee - Class 26, Entry Book # 818
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 30
Pink Dove - Class 27, Entry Book # 659
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 31
Smitten Kitten - Class 28, Entry Book # 661
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 32
Rob's Chilly Willy - Class 29, Entry Book # 824
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 33
Rob's Cherry Soda - Class 30, Entry Book # 786
Won by: Debbie McInnes from Floyds Knobs, IN

Best in Class 34
Rob's Fuddy Duddy - Class 31, Entry Book # 828
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 35
Ness' Satin Rose - Class 32, Entry Book # 699
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 36
Jolly Pet - Class 33, Entry Book # 645
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 37
Jolly Moonflower - Class 34, Entry Book # 646
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 38
Ness' Crinkle Blue - Class 35, Entry Book # 698
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 38a
Not Awarded

Best in Class 39
Ness' Angel Face - Class 37, Entry Book # 648
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 40
Mac's Kup of Kindness - Class 38, Entry Book # 422
Won by: George McDonald from Jamesburg, NJ

Best in Class 41
Rob's Peedletuck - Class 39, Entry Book # 840
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 42
Precious Pink - Class 40, Entry Book # 822
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 43
Not Awarded

Best in Class 44
Rob's Cool Fruit - Class 42, Entry Book # 672
Won by: Catherine Thompson from Cedar Falls, IA 50613-6020

Best in Class 45
Eternal Orbit - Class 43, Entry Book # 722
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best in Class 46
Rob's Argyle Socks - Class 44, Entry Book # 780
Won by: Debbie McInnes from Floyds Knobs, IN

Best in Class 47
Allegro Appalachian Trail - Class 45, Entry Book # 169
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 48
Pixie Blue - Class 46, Entry Book # 724
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best in Class 49
Cirelda - Class 47, Entry Book # 866
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 50
S. nitida - Class 48, Entry Book # 567
Won by: Pamela Orris from Boothwyn, PA

Best in Class 51
Woodtrail - Class 49, Entry Book # 858
Won by: Sandy Skalski from Mullica Hill, NJ

Best in Class 52
Mac's Ring of Fire - Class 50, Entry Book # 428
Won by: George McDonald from Jamesburg, NJ

Best in Class 53
Sport of Jolly Eyes - Class 51, Entry Book # 819
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 54
Ness' Cranberry Swirl - Class 52, Entry Book # 436
Won by: Lynn Allen from Bloomfield Hills, Mi 48302-011

Best in Class 55
Broadway Star Trail - Class 53, Entry Book # 317
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best in Class 56
Sinningia 'Ozark Doris Fay' - Class 54, Entry Book # 318
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best in Class 57
Sinningia 'Peridots Country Quilt' - Class 55, Entry Book # 205
Won by: Eileen McGrath from

Best in Class 58
Kohleria hondensis - Class 56, Entry Book # 324
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best in Class 59
Streptocarpus 'Fire n Ice' - Class 57, Entry Book # 725
Won by: Marie Burns from Baltimore, MD 21237-2107

Best in Class 60
Not Awarded

Best in Class 61
Petrocosmea minor - Class 59, Entry Book # 328
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best in Class 62
Episcia 'Pink Acajou' - Class 60, Entry Book # 817
Won by: Lorna Russell from Nepean, ON  Canada

Best in Class 63
Columnea 'Broget Stavanger' - Class 61, Entry Book # 602
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best in Class 64
Petrocosmea sericea - Class 62, Entry Book # 220
Won by: Nancy Carr from Reynoldsburg, OH 43068-3204

Best in Class 64a
Chirita minutimaculata - Class 107, Entry Book # 203
Won by: Eileen McGrath from

Best in Class 65
"Racin'" - Class 63, Entry Book # 128
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Best in Class 66
"Rocky" - Class 64, Entry Book # 63
Won by: Mel Grice from Englewood, OH 45322-2235

Best in Class 67
"Founding Fathers" - Class 118, Entry Book # 20
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Class 68
"Philadelphia Zoo" - Class 65, Entry Book # 1
Won by: Nicole Braidis from Cherry Hill, NJ

Best in Class 69
"China Gate" - Class 66, Entry Book # 22
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Class 70
"Mummers Parade" - Class 67, Entry Book # 34
Won by: Karyn Cichocki from Lafayette, NJ

Best in Class 71
Not Awarded

Best in Class 72
"Barnes Foundation" - Class 69, Entry Book # 84
Won by: Chris Brenner from Jamesburg, NJ  08831-7257

Best in Class 73
"Quilts" - Class 72, Entry Book # 85
Won by: Chris Brenner from Jamesburg, NJ  08831-7257

Best in Class 74
"Philadanco" - Class 70, Entry Book # 46
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best in Class 75
"E.N.I.A.C." - Class 71, Entry Book # 24
Won by: Susan Arnao from Mount Laurel, NJ  08054-4520

Best in Class 76
"The Liberty Bell" - Class 75, Entry Book # 79
Won by: Judy Carter from Broken Arrow, OK 74012-8509

Best in Class 77
"American Bandstand" - Class 73, Entry Book # 5
Won by: Nicole Braidis from Cherry Hill, NJ

Best in Class 78
"Please Touch" - Class 98, Entry Book # 6
Won by: Nicole Braidis from Cherry Hill, NJ

Best in Class 79
"Phildelphia Flower Show"
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Best in Class 80
"Three Rivers" - Class 104, Entry Book # 132
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Best in Class 81
"Terrarium 12" or less"
Won by: Paul Kroll from East Aurora, NY 14052-9693

Best in Class 82
"Terrarium 24" or less"
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best in Class 83
"dish garden - < 12""
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best in Class 84
"Landscape design 12 - 24 inches"
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best in Class 85
"Natural Container" - Class 101, Entry Book # 56
Won by: Carolyn Klein from East Meadow, NY

Best in Class 86
Educational Exhibit - Class 74, Entry Book # 891
Won by: Neil Lipson from Broomall, PA

Best in Class 87
Yearbook - Class 76, Entry Book # 892
Won by: San Mateo County AVS from

Best in Class 88
Newsletter - Class 77, Entry Book # 898
Won by: Bay State AVS from

Best in Class 89
Magazine - Class 109, Entry Book # 897
Won by: Columbus AVS from

Best in Class 94
Psychedelic Show Sport of Snow Jewel - Class 110, Entry Book # 728
Won by: Lyndon Lyon Greenhou Sorano, Paul from Dolgeville, NY 13329-0249

Best in Class 95
Not Awarded

Best in Class 96
Rob's Zipper Zapper - Class 112, Entry Book # 453
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

Best in Class 97
Not Awarded

Best in Class 98
The Alps - Class 79, Entry Book # 461
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

Best in Class 99
Tiniki - Class 80, Entry Book # 501
Won by: The Violet Barn Robinson, Olive Ma from Naples, NY

Best in Class 100
Frozen in Time - Class 81, Entry Book # 592
Won by: Doris Brownlie from Mississauga, ON L5A 2B4; Canad

Best in Class 101
Precious Red - Class 82, Entry Book # 451
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

Best in Class 102
Rob's Jitterbug - Class 83, Entry Book # 450
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

Best in Class 103
Munchkin Kisses - Class 84, Entry Book # 452
Won by: The Violet Barn Robinson, Ralph (Rob) from Naples, NY

Best in Class 104
Jolly Dear - Class 85, Entry Book # 288
Won by: Dave's Violets Harris, David from Springfield, MO 65804-0220

Best in Class 105
Rob's Suicidal Squirrel - Class 86, Entry Book # 629
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Best in Class 106
Rob's Sticky Wicket - Class 87, Entry Book # 513
Won by: Jan's Workshop Davidson, Jan from Red Oak, TX 75154

Best in Class 107
Not Awarded

Best in Class 108
Streptocarpus 'Haru no Mizu' - Class 89, Entry Book # 631
Won by: Perfect Petals Ohme, B.J. from Lincoln, NE

Best in Class 109
Columnea 'Midget' - Class 90, Entry Book # 730
Won by: Lyndon Lyon Greenhou Sorano, Paul from Dolgeville, NY 13329-0249

Best in Class 110
Not Awarded

Best in Class 111
Sinningia 'Ozark Rosy Cheeks' - Class 92, Entry Book # 289
Won by: Dave's Violets Harris, David from Springfield, MO 65804-0220

Best in Class 112
Columnea 'Broget Stavanger' - Class 93, Entry Book # 504
Won by: The Violet Barn Robinson, Olive Ma from Naples, NY

Best in Class 113
Display Table - Class 94, Entry Book # 887
Won by: Fancy Bloomers Brining, Donna from Hamminton, NJ

Best in Class 114
Not Awarded

Best in Class 115
Not Awarded

 

.  

African Violet Society of America
2375 North Street
Beaumont, TX 77702-1722
info@avsa.org
409-839-4725
844-400-AVSA (844-400-2872)
 
Office hours:
Monday - Thursday 9:00 am - 4:00 pm CST

 

 

(c) 2012-2014 African Violet Society of America

                   

AVSA Terms of Use and Service Policy

X